Add new comment

Jinn - Oprava Čumáku

Czech

Včera jsem rozsekal Jinna. Jednoznačně pilotní chyba, podcenění přípravy. Jediná polehčující okolnost je že jsem měsíc nelítal, měl jsem tudíž absťák a návyky byly maličko zaprášené. To se ale "překvapivě" se to na sebevědomí nijak negativně neprojevilo. Havárie to nebyla drastická - ztráta vyšky po obratu po větu, škrtnutí křídlem o zem a hvězda přes motor. To je u Jinna slabý místo = motor trčí ven a takováhle hvězda ho spolehlivě "vyloupne" i s kusem elaporu.

Nejdřív jsem uvažoval o rychloopravě - přilepení purexem a hotovo, ale nakonec jsem se rozmyslel pro malé posílení = dva zapuštěné karbonové pásky po stranách motoru by měly trochu zvýšit spojeni motorová přepážka - trup.

Nesnažil jsem se o superpevnou konstrukci, protože je pořád lepší když se to při větším nárazu vytrhne, než aby se ničivá síla přenesla hlouběji do struktur letounu. Pásky jse zaepoxidoval do trupu, tak aby přečuhovaly. Jejich pozice byla vyměřená tak, aby po přilepení předku stroje opouštěla trup v kontaktu s motorovou přepážkou.

Před nalepením přední části jsem ještě očistil plochy od volných elaporových kuliček které by negativně ovlivnily pevnost spoje. Menší mezírky nevadí - purex si to dopění. Pak jsem navlhčil spoje ( to podpoří napěnění purexu i uvnitř spoje = tohle lepidlo tuhne s pomocí (vzdušné) vlhkosti ) a namazal krásně medovým purexem. Po menší svačince jsem se vrátil do práce.

Čouhající konce karbonu jsem přiepoxidoval k motorové přepážce, a následě jsem dal ještě jednou rundu purexu = tentokrát pro vypěnění děr zvenku pro nápravu estetického dojmu. Pak hned nalakovat, abych šrámy ještě trochu lépe skryl. Jinn neni stroj na parádu, ale na parádní lítání - takže požadavky na výslednou kvalitu povrhu nejsou moc velké = nečekejte že budu tmelit, brousit, lakovat brousit, lakovat brousit atd... Hlavně že jsem ready na další start a při průletu divák nepozná co všechno už Jinn zkusil.

Čistá práce na opravě tak 2h ... tentokrát jsem vyvázl jsem ještě docela lehce.

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.